2022. 10. 29.
Az erősség-, erőforrás- vagy pozitív pletyka egy pár perces játék. Ilyen rövid idő alatt megerősíti az egyént abban, hogy többet csináljon mindabból, ami már működik, a csoportban pedig a kölcsönös megbecsülés és elismerés légkörét teremtheti meg. Lehetőséget ad arra, hogy (még többet) tanuljunk az alakuló, meglévő és/vagy működő képességeinkről és megoldásainkról.
A pletyka során egy kisebb (3-4 fős) csoport tagja hallgatja, amint a többiek a „háta mögött” beszélnek róla.
A játék az alábbi két egyszerű szabály betartásával játszható:
Azt figyeltük meg, hogy a pozitív pletyka játékban használt indirekt beszéd (valakiRŐL és nem valakiHEZ történő beszéd) megkönnyíti a megerősítő visszajelzések fogadását annak, akiről pletykálnak. Ha szükséges, újra és újra javasolhatjuk, hogy tartsuk magunkat, vagy térjünk vissza a közvetett beszédhez.
Akik csinálják, azok általában elég hamar megkedvelik és értékelik EZT a pletykát ahhoz, hogy hamar ‘elfelejtsék’ a hagyományos feedback “de még ezt és ezt kéne csinálnod” részét.
Az érintett füle hallatára róla ‘elejtett’ elismerés gyakran hasznosabb megerősítés, mint a viselkedésének direkt elismerése: vezetők, kollégák, szülők, felügyelők beszélhetnek így valakiről, aki fontos nekik…
Online is könnyedén játszható: a „kipletykált” személy digitálisan fordul háttal például úgy, hogy lekapcsolja kameráját és lenémítja a mikrofonját.
A szöveg Peter Szabo azonos című írásának átdolgozott változata.
Hankovszky Kati megjegyzése:
Kép: Delphine Ducaruge // Unsplash
2022. 10. 19.
Közöttünk - nem kívül vagy belül: ebben a tanulmányban megkíséreljük felsorolni azokat a lényeges alapvetéseket, amelyekben a megoldásközpontú rövidterápia gyakorlatát másfajta terápiákétól különbözőnek látjuk.
2022. 12. 12.
Jobb hangulat, több együttműködés, figyelem egymásra, jókedvűbb tanárok - saját maga legjobb verziójához egyre jobban és jobban hasonlító osztály: iskolai közösségfejlesztés megoldásfókusszal.